NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY ZE ŚWIATA ZEGARKÓW

Rozszyfrowanie kodyfikacji wodoszczelności: co oznaczają oznaczenia 5 atm, 3 atm, IP68 i IP67?

Co znamionuje napis „wodoszczelny”—czy to na opakowaniu nowego smartfona, instrukcji obsługi zegarka, czy specyfikacji technicznej aparatu fotograficznego? Wiele urządzeń elektronicznych jest teraz określanych jako „wodoszczelne”, ale co to tak naprawdę oznacza? Czy taki sprzęt może przetrwać nurkowanie? Czy jest odporny tylko na przypadkowy deszcz? A co z pyłem i brudem? Gdy oznaczenia takie jak 5 atm, 3 atm, IP67, IP68 pojawiają się obok słowa „wodoszczelny”, mogą budzić jeszcze więcej pytań. W tym artykule postaramy się rozwikłać zagadkę kodyfikacji wodoszczelności. Zapraszamy do lektury!
Waterproof watches

Interpretacja poziomów wodoszczelności

Wodoszczelność to istotna cecha wielu urządzeń, w szczególności zegarków i elektroniki. Aby wybór produktu był adekwatny do wymagań, kluczowe jest zrozumienie, co oznaczają konkretne poziomy wodoszczelności.

3 ATM i 5 ATM – wodoszczelność w zegarkach

Czym charakteryzuje się wodoszczelność oznaczona jako 3 ATM?

Wodoszczelność 3 ATM (30M) wskazuje, że zegarek jest odporny na przypadkowe zachlapanie, np. podczas mycia rąk czy spaceru w deszczu. Zegarek o takim oznaczeniu nie powinien być jednak zanurzany w wodzie, ani używany do pływania.

A co oznacza wodoszczelność 5 ATM?

Wodoszczelność 5 ATM (50M) to bardziej zaawansowany stopień ochrony przed wodą. Zegarki z taką klasyfikacją można używać pod prysznicem lub w trakcie kąpieli. Pływanie na głębokiej wodzie czy nurkowanie z takim zegarkiem nadal jednak nie jest zalecane.

Standardy wodoszczelności IP67 i IP68

Standard IP67 w praktyce

Oznaczenie IP67 informuje, że urządzenie jest w pełni odporne na pył (szczelność na poziomie 6) i możliwe jest jego zanurzenie w wodzie na głębokość do 1 metra do 30 minut. Standard ten jest często stosowany w urządzeniach mobilnych używanych na co dzień.

Jak rozumieć standard IP68?

Oznaczenie IP68 świadczy o jeszcze lepszej ochronie urządzenia przed wodą. Urządzenia z tym standardem są również odporne na pył i można je zanurzyć na głębokość większą niż 1 metr. Dokładna maksymalna głębokość i czas zanurzenia zależy od specyfikacji producenta. W standardy IP często wyposażane są nowoczesne smartfony, które dzięki temu są bezpieczne podczas przypadkowego kontaktu z wodą.

Wodoszczelność w praktycznym ujęciu

Chociaż stopnie wodoszczelności dają teoretyczne wyobrażenie, jakie zabezpieczenia oferują, warto zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty:

  • Unikaj naciskania przycisków w zanurzonym urządzeniu, niezależnie od stopnia wodoszczelności.
  • Regularne sprawdzanie stanu uszczelek, zwłaszcza po używaniu urządzenia w wodzie, jest kluczowe dla utrzymania jego szczelności.
  • Zmieniające się temperatury, jak na przykład gorące prysznice, mogą negatywnie wpływać na wodoszczelność i prowadzić do powstawania condensacji wody wewnątrz urządzenia.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie i lepiej rozumiejąc oznaczenia wodoszczelności, możemy skuteczniej zabezpieczyć nasze urządzenia przed uszkodzeniem, aby dłużej cieszyć się ich sprawnością i efektywnością działania.

Waterproof watches

Podsumowując, wodoszczelność jest kluczowym aspektem wielu zegarków i urządzeń elektronicznych. Możemy wyróżnić różne poziomy tej cechy. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, co to znaczy ’wodoszczelność 3 atm’, to oznacza ona, że zegarek jest odporny na przypadkowe zachlapanie. Nie powinien być jednak zanurzany w wodzie. Natomiast wodoszczelność 5 atm pozwala na używanie zegarka pod prysznicem czy kąpielą, ale dalej nie zaleca się z nim pływania na głębokiej wodzie.

Jeśli interesuje cię ’wodoszczelność ip67’, to ten standard oznacza, że urządzenie jest w pełni odporne na pył i można je zanurzyć w wodzie na głębokość do 1 metra przez 30 minut. Natomiast ’wodoszczelność ip68’ świadczy o jeszcze lepszej ochronie przed wodą – urządzenia z tym standardem można zanurzyć na głębokość większą niż 1 metr, choć dokładne limity wskazywane są zazwyczaj przez producenta.

W kontekście wodoszczelności ważne jest również, by pamiętać o niektórych aspektach praktycznych, jak unikanie naciskania przycisków w zanurzonym urządzeniu, czy regularne sprawdzanie stanu uszczelek. Szczególnie po wykorzystaniu urządzenia w kontakcie z wodą. Więcej na ten temat przeczytasz na przykład w naszym artykule „Jak ustawiać godzinę w zegarkach serii G-Shock firmy Casio”.

Na podstawie powyższych informacji, zrozumiesz lepiej, co właściwie oznaczają te oznaczenia i jak skutecznie zabezpieczyć twoje urządzenia przed uszkodzeniem spowodowanym wodą. Dzięki temu, będziesz mógł cieszyć się ich sprawnością i efektywnością działania przez dłuższy czas.

Waterproof watches

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *