NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY ZE ŚWIATA ZEGARKÓW

Jaki smartwatch jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni?

Smartwatche są obecnie stałym akcesorium dla wielu użytkowników. Dla innych są one okazjonalnym urządzeniem, z którym można uprawiać jakiś sport. Odkrywamy najlepsze smartwatche, jakie można znaleźć i jak wybrać ten właściwy, aby mieć pewność, że dobrze się sprawdzi. 

Dla zdrowia i śledzenia wyników

Jest prawdopodobne, że w miarę jak przyzwyczaimy się do monitorowania parametrów zdrowotnych, smartwatche staną się codziennym zegarkiem większości z nas, wypierając tradycyjne zegarki. Choć początkowo smartwatche miały naśladować funkcje smartfonów, ostatnio skupiają się na monitorowaniu zdrowia i sportu. Trzeba przyznać, że w tych dziedzinach pasują do siebie jak ulał.

Jednak często w zegarkach tych można znaleźć również minimum „inteligentnych” funkcji, takich jak sterowanie muzyką, lokalizowanie telefonu komórkowego, odbieranie powiadomień czy sprawdzanie pogody. W zależności od modelu, te inteligentne funkcje mogą być bardziej uwypuklone: ale mamy pewne minimum. Na tym właśnie polega konwergencja technologiczna. Jak więc wybrać najlepszy smartwatch?

Co należy wziąć pod uwagę? 

Kiedy mówimy o sporcie i przyglądamy się możliwościom, zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie zegarki sportowe są takie same. Jeśli chodzi o wybór naszego smartwatcha, ważne jest, aby rozróżnić różne rodzaje sportu, aby dokonać właściwego wyboru. 

Jeśli wybierzemy zegarek bez odpowiedniej ochrony, będą chwile, kiedy będziemy się martwić o jego integralność. Tak jest w przypadku biegania po górskich szlakach lub surfingu, Wybierając rodzaj smartwatcha powinniśmy przede wszystkim dobrać go do rodzaju uprawianej przez nas aktywności. 

Zegarki do aktywności na świeżym powietrzu

Kiedy mówimy o zajęciach na świeżym powietrzu, mamy na myśli zajęcia, które odbywają się z dala od miasta. Wędrówki, bieganie, nurkowanie, surfing, wyczynowa jazda na rowerze. To są niektóre z tych działań. W takich przypadkach ważne jest, aby wybierać zegarki z zaawansowanymi czujnikami, takimi jak kompas, wysokościomierz i barometr. I oczywiście z określonymi trybami aktywności dla tych zajęć na świeżym powietrzu. W niektórych modelach będziemy mieli nawet możliwość korzystania z map na ekranie, a także wczytywania tras, by podążać nimi krok po kroku.

Z drugiej strony, istnieją specjalne edycje dla niektórych działań (takich jak surfing, gdzie więcej uwagi poświęca się takim danym jak pływy). Albo kolarstwo, dla którego można znaleźć zegarki z konkretnymi akcesoriami kolarskimi. Ważne jest również, aby pomyśleć o użyciu pasa piersiowego jako monitora tętna, jeśli chcesz uzyskać maksymalną dokładność pomiarów. Oczywiście będziemy musieli sprawdzić, czy nasz zegarek jest kompatybilny z tego typu paskiem. Są to na ogół bardzo zaawansowane, najwyższej klasy zegarki. Ważne są takie szczegóły, jak to, że tarcza nie jest zlicowana z koronką, aby nie narażać jej na zarysowania. Oczywiście, materiały takie jak tytan dla obudowy lub szafir dla szkła są zawsze interesujące.

To, czego szukamy w zegarkach do tych czynności, to pewne cechy. Na przykład, muszą być wystarczająco wytrzymałe, aby wytrzymać wstrząsy, zadrapania lub wystawienie na działanie wody, kurzu i potu. Długi czas pracy na baterii jest niezbędny, zwłaszcza przy aktywnym GPS, ponieważ są to czynności, na które zwykle poświęca się wiele godzin. Pod tym względem zegarki, które można ładować na słońcu, stają się powszechne.

Biegnie po mieście

Ogólnie rzecz biorąc, sport w mieście jest mniej wymagający niż aktywność na świeżym powietrzu. Jesteśmy mniej narażeni na sytuacje ekstremalne, a aktywność sportowa ma tendencję do ograniczonego czasu trwania. Zegarki, które wpisują się w tę działalność, przyjmują bardziej lifestylową estetykę i funkcjonalność, zachowując przy tym dość „pro” sportową tożsamość.

Nie potrzebujemy tak dużej autonomii z GPS, ani tak dużej wytrzymałości, jak w przypadku aktywności na świeżym powietrzu. Dzięki temu projekty są mniej przesadzone, nawet przy bardziej klasycznych kształtach. Nic więc dziwnego, że są to zegarki, które są regularnie używane w życiu codziennym. Monitorowanie aktywności przez 24 godziny na dobę i śledzenie snu to funkcje, których możemy aktywnie poszukiwać lub które w końcu zaadoptujemy, gdy zaczniemy doceniać informacje, które nam dostarczają.

Oceniane będą również inteligentne funkcje, takie jak synchronizacja powiadomień z telefonem komórkowym, a nawet integracja technologii, takich jak NFC do płatności z zegarkiem. W dziedzinie estetyki, różnorodność tarcz do wyboru zaczyna nabierać znaczenia. Oczywiście, czujniki aktywności sportowej (na przykład czujniki tętna), dokładność GPS, kompatybilność z platformami, i eksport ścieżek to również szczegóły, które należy docenić, jeśli jesteś doświadczonym biegaczem.

Sport miejski 

Kolejnym ciekawym szczegółem z punktu widzenia miejskiego sportu jest możliwość przenoszenia muzyki na samym zegarku i jego kompatybilność ze słuchawkami Bluetooth. Należy dokonać rozróżnienia pomiędzy „noszeniem muzyki na zegarku” a „sterowaniem muzyką z zegarka”. W tym przypadku telefon komórkowy możemy nosić w plecaku lub na ramieniu, a odtwarzanie kontrolować z poziomu zegarka. Jest to z pewnością o wiele lepsze rozwiązanie niż konieczność korzystania ze smartfona podczas biegu.

W niektórych przypadkach możemy nawet wybrać zegarki ze zintegrowanym LTE, aby odbierać i wykonywać połączenia z poziomu samego zegarka. Rozmiar tarczy zegarka (lub obudowy, jeśli jest kwadratowa) jest zazwyczaj dostępny w dwóch opcjach, dużej i małej, aby dopasować się do grubszych lub cieńszych nadgarstków. Mniejsze tarcze zegarka oznaczają nieco krótszy czas pracy baterii i mniejszą autonomię.

Siłownia i fitness

Sporty halowe to kolejna kategoria, którą możemy się zająć. W tym przypadku, GPS nie będzie bohaterem, choć w każdym razie, teraz jest to zawsze wygodne dla zegarka sportowego zawierać go. Będziemy go używać podczas naszych sesji treningowych na zajęciach takich jak pilates, bieganie na bieżni, ćwiczenia grupowe, itp.

W tych zegarkach, posiadanie muzyki na samym zegarku lub zintegrowane sterowanie muzyką jest interesujące. Dzięki temu telefon komórkowy możemy zostawić w szafce lub w widocznym miejscu w pokoju, a do wyboru muzyki i głośności używać słuchawek Bluetooth i samego zegarka. A w międzyczasie możemy kontynuować trening bez konieczności noszenia telefonu komórkowego w ręku.

Wygodnie jest mieć zegarek, który zawiera opcje rejestrowania aktywności, takich jak bieganie na bieżni lub indoor cycling, a także innych, takich jak crossfit, trening siłowy lub maszyna eliptyczna. Z drugiej strony, należy zauważyć, że zegarki te pozwalają na integrację technologii bardziej typowych dla smartwatcha. Mówimy tu o kompatybilności z aplikacjami czy asystentami np. Google, kosztem zużycia większej ilości baterii. W końcu w mniej ekstremalnym użytkowaniu zawsze łatwiej będzie je naładować na chwilę niż gdy jesteśmy w górach. Z kolei zegarki outdoorowe ograniczają funkcje smartwatcha na rzecz tych sportowych.

Smartwatche dla zdrowego trybu życia

Wchodzimy w scenariusz użytkowania, w którym priorytetem jest nie tyle aktywność sportowa o wysokiej intensywności i dużym wpływie, ale raczej włączenie zdrowia do naszego życia jako nawyku. W tym przypadku, to czego szukamy w zegarku to monitorowanie parametrów aktywności, plus śledzenie innych parametrów, takich jak jakość snu, poziom stresu, oddychanie czy nawet temperatura ciała.

Mowa także o zegarkach z zaawansowanymi czujnikami, takimi jak EKG lub elektrokardiogram, ciśnienie krwi czy temperatura skóry. Poziom tlenu we krwi VO2Max był kiedyś zaburzeniem, ale teraz jest już powszechny. Poziom stresu zaczyna być kolejnym istotnym parametrem, który również wchodzi w ten scenariusz fitness, podobnie jak monitorowanie cyklu menstruacyjnego. Kolejna z funkcjonalności, które nie są wyłączną domeną urządzeń fitness, ale które niewątpliwie są brane pod uwagę przez osoby, dla których zdrowie jest filozofią życia.

Inne sporty

Jak już wspomnieliśmy, istnieją specjalistyczne zegarki przeznaczone do konkretnych aktywności, takich jak golf, nurkowanie, jazda na rowerze czy surfing. Zegarki te muszą spełniać pewne szczególnie wymagające warunki. Na przykład, zegarki golfowe mają możliwość wyświetlania pól golfowych na ekranie zegarka.

Jeśli chodzi o zegarki do surfingu i nurkowania, wszystkie one oferują informacje o pływach. Oczywiście, istnieją różne ogólne zegarki sportowe, które również dostarczają tych informacji. Ale jeśli chodzi o sporty, które odbywają się w morzu, szczególnie interesujące jest to, że odporność na ciśnienie wynosi 100 m, a nie jak zwykle 50 m.