NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY ZE ŚWIATA ZEGARKÓW

Geneza, jakość i wyróżniające cechy zegarków marki Steinhart

Steinhart jest jednym z najczęściej poruszanych tematów w sieci, który pojawia się w prawie każdej dyskusji na temat zegarków. Ta niemiecka marka pozyskuje części w Szwajcarii i sprzedaje zegarki, które wyglądają jak bardzo znane modele markowych firm.

Historia firmy Steinhart

Steinhart jest dość niedawno powstałą marką zegarków. Nazwa marki jest formą hołdu dla Güntera Steinharta, jej twórcy, który wszedł na rynek zegarków z jasnym pomysłem – zaoferować jakość w dobrej cenie.

W tym celu założył firmę w małym niemieckim miasteczku i kontaktował się bezpośrednio z firmami szwajcarskimi w celu uzyskania części do swoich zegarków. W ten sposób narodził się Steinhart, gdzie sprawdzone szwajcarskie wzorce stały się przykładem dla niemieckich zegarków, które reprezentują klasykę zegarmistrzowską zegarków do nurkowania, wojskowych i lotniczych.

W asortymencie firmy można znaleźć na przykład model, który przypomina Rolex Submariner w jego najbardziej poszukiwanych odmianach (Hulk, Pepsi, GMT, itp.), zegarki typu Fleiger dla entuzjastów lotnictwa wojskowego i wiele innych modeli o atrakcyjnych wzorach.

Sprzedaż tylko przez Internet 

Ponieważ większość części zegarków pochodzi ze Szwajcarii, Steinhart posługuje się etykietą Swiss Made. Aby obniżyć ceny i wyróżnić się na tle konkurencji, marka wpadła na pomysł: sprzedaż wyłącznie wysyłkowa. Nie znajdziecie zegarków Steinhart w sklepach, u zegarmistrzów czy jubilerów. Aby kupić zegarek Steinhart, trzeba zamówić go bezpośrednio na stronie internetowej.

Kontrowersyjne opinie na temat marki zegarków Steinhart

Jak już wspomniano, Steinhart to marka i młoda firma (około 20 lat), która pojawiła się na rynku długo po pojawieniu się wielkich szwajcarskich producentów zegarków.
Marka Steinhart jest często krytykowana za wykorzystywanie wzorów i stylów zegarków zaprojektowanych przez innych ponad 50 lat temu, zamiast dążenia do stworzenia własnych modeli zegarków. Na przykład model Steinhart Ocean One bezpośrednio nawiązuje do zegarków do nurkowania marki Rolex.

Rolex Submariner z 1972 roku kosztuje około15.000€, a Steinhart Ocean One, który wykazuje duże podobieństwo do oryginału, można nabyć za 450€, co sprawia, że
zegarki te nie są w tej samej kategorii cenowej.

Innym problemem jest to, że chociaż Steinhart jest niemiecką marką, to prezentuje swoją stronę internetową ze szwajcarską flagą na górze. Dla niektórych to trochę za dużo, ponieważ Steinhart ma siedzibę w Niemczech, zatrudnia Niemców i ostatecznie tylko kilka części (w tym mechanizm) jest szwajcarskich.

Steinhart – co z mechaniką?

Niektórzy w swoich komentarzach utrzymują, że Steinhart produkuje tylko „prymitywne” kopie szwajcarskich zegarków. Jeśli produkty marki Steinhart rzeczywiście są kopiami pod względem stylu (całkowicie legalne kopie, projekty Rolex nie są chronione), to nie są prymitywne, ponieważ są wyposażone i napędzane mechanizmami ETA, które są szwajcarskie.

ETA to wiodąca szwajcarska marka mechanizmów zegarkowych na rynku. ETA oznacza „Elegance, Technology, Accuracy” (elegancja, technologia, dokładność).
Należy przypomnieć, że te same mechanizmy znajdujemy w innych markach, takich jak Tissot, Hamilton i innych modelach grupy Swatch. Oczywiście nie możemy atakować jakości mechanizmu zegarka bez atakowania innych marek, które używają tych samych komponentów w swoich zegarkach.

Różna perspektywa

Wątpliwe jest również, dlaczego Steinhart jest poddawany tego rodzaju krytyce, gdy inne marki również wprowadziły na rynek kopie Submarinera: Tag Heuer, Tudor i Davosa.
Cena zegarków Steinhart jest bardzo atrakcyjna. Licząc od 400 do 700 euro za Steinhart Ocean One. Obserwatorzy rynku sprzedaży zegarków od razu pomyśleli, że automatyczny zegarek do nurkowania Swiss Made w tej cenie nie powinien być wiele wart. Ale kiedy zegarek znalazł się już w ich rękach (i na nadgarstku), wiele osób było pod wrażeniem.

Obrońcy marki Steinhart często wskazują, że to, co najbardziej denerwuje krytyków marki jest fakt, że muszą płacić znacznie więcej, aby uzyskać taką samą jakość u innych szwajcarskich zegarmistrzów. W szczególności przychodzi na myśl Tissot , którego najbardziej przystępny zegarek do nurkowania kosztuje około 800 euro. Hamilton też nie jest w tyle, nie mówiąc już o Longines.W tym przypadku, i przy tej samej funkcjonalności, Steinhart jest znacznie bardziej interesujący.

Świat zegarków marki Steinhart

Dziś, po latach doświadczeń, Steinhart kontynuuje produkcję zegarków opartych na autorytecie innych marek. Steinhart oferuje również ciekawe rozwiązania w postaci limitowanych edycji lub oryginalnych modeli. Przeglądając ofertę marki Steinhart, na szczególną uwagę zasługuje „Ocean One”, który jest dostępny w różnych rozmiarach: 42mm lub 39mm (dla wersji Ocean One 39).

Należy przypomnieć, że Rolex Submariner ma 40 mm. Rozmiar nie jest więc taki sam, nawet jeśli podobieństwa są oczywiście liczne. Model ten można dostać w wielu wersjach: z zielonym bezelem, z ceramicznym bezelem, z GMT, w kolorze Pepsi, a nawet w wersji w stylu „Batman”.

Z cenami zaczynającymi się od 395 € (w 2019 roku), wielu klientów z pewnością zaopatrzy się w ten model tylko po to, aby zobaczyć, jak wygląda na nadgarstku. Jest to również świetny wybór taniego zegarka do noszenia na co dzień.

Steinhart Ocean Two

Zegarki Steinhart Ocean Two są nieco droższe. Jest to model, który należy polecić tym, którzy chcą uciec od zbyt powszechnych stylów zegarków do nurkowania.
Przykładem tego typu zegarka może być Ocean 2 White, który posiada funkcje wskazówek godzinowych i minutowych, gdzie do pokrycia ich wykorzystano technologię Super Luminova. 

Ponadto zegarek został zaopatrzony w centralną wskazówkę minutową.
Koperta i dekiel tego zegarka zostały wykonane ze stali chirurgicznej, szkło jest szafirowe z podwójnym anty-refleksem.

Steinhart Triton: do nurkowania sportowego

Jeśli szukamy sportowego zegarka dla nurków, Steinhart Triton powinien nas usatysfakcjonować. Ten model zegarka odchodzi od stylu Rolexa na korzyść czegoś bardziej osobistego.

Steinhart Nav.B: dla pilotów i miłośników historii

Steinhart, mający swoje niemieckie korzenie, zajął się również produkcją modeli zegarków lotniczych inspirowanych II wojną światową.
Jeśli marka nie ma w tej kwestii legitymizacji Stowa, IWC czy Laco, to nie przeszkadza jej to w tworzeniu pięknych zegarków (dość dużych: między 42 mm a 44 mm jako średnica obudowy).

Ciekawostką jest to, że niektóre modele zawierają ręcznie nakręcany układ mechaniczny Unitas (tył zegarka odsłania ten piękny mechanizm). Podobnie jak w przypadku zegarków do nurkowania w zegarkach lotniczych znajdujemy również doskonały stosunek jakości do ceny.

Inne zegarki Steinhart: Premium, Chronograph i Marine

Wszechświat zegarków Steinhart jest dość duży i istnieją modele w prawie wszystkich stylach. Wśród zegarków marki Steinhart znajdziemy modele inspirowane wielkimi godzinami marynarki wojennej. Również w tym przypadku zostały sprytnie wykorzystane mechanizmy Unitas.

Przeglądając oferty zegarków Steinhart, należy zwrócić uwagę na kolekcję „Premium”, która jest w pewnym sensie z tak zwanej „górnej półki”. Możemy do nich zaliczyć Ocean One z bardziej szlachetnymi lub droższymi materiałami (precyzyjnie opracowane mechanizmy, użycie tytanu itp.).

W gamie zegarków marki znajdziemy też kilka modeli automatycznych chronografów, które uzupełniają ofertę, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Ostateczna decyzja czy decydować się na oryginały czy zegarki inspirowane oryginałami ostatecznie zawsze będzie należała do kupującego.